Chystáte se koupit nemovitost? Na tohle si dejte pozor!

13.3.2018

Dnes budeme trochu netradiční - máme několik rad pro KUPUJÍCÍHO! Stručně a jasně - co by měl mít kupující na paměti?

  1. Prověření vlastní bonity  – mnoho klientů se jde nejprve podívat na nemovitost, vyberou si jí a rezervují a až pak začínají vyřizovat hypoteční úvěr.  Bohužel se tak někdy stane, že kupující podmínkami úvěru neprojde a přichází tak o rezervační poplatek.

Postup při výběru nemovitosti by tedy měl být opačný - dříve, než si kupující začne hledat bydlení, měl by se sejít s hypotečním specialistou a zjistit, jaké má možnosti.

  1. Prohlídka nemovitosti a rezervace – kupující si nemovitost prohlédl, zalíbila se mu a chce si ji rezervovat. V tomto případě by měl trvat na trojstranné rezervační smlouvě, kde je uveden prodávající, kupující i realitní kancelář. Smlouva musí být vyvážená a jasně určovat povinnosti všech stran.
  1. Podpis kupní smlouvy a úschova kupní ceny – po úspěšné rezervaci nemovitosti dochází k vypracování kupních smluv a vyřešení úschovy kupní ceny. Úschova se řeší u advokáta, notáře či banky. Kupující by neměl cokoliv uschovávat v realitní kanceláři.
  1. Předání nemovitosti – podle dohody smluvních stran a podle ustanovení v kupní smlouvě přichází na řadu předání nemovitosti. Předání by měl být vždy přítomen zástupce realitní kanceláře, měl by vypracovat předávací protokol a opsat stavy médií.
  1. A jedna poslední  a zároveň nejspíš nejdůležitější rada na závěr: KUPUJÍCÍ SE MUSÍ PTÁT!Žádná otázka není hloupá. Raději se dvakrát zeptat, než si chybně něco domyslet. 

vlastimiltalanda